Zahájení oprav
Aktuality
Petr Borský
09.02.2016 12:58:37

Veřejná sbírka vyhlášená v loňském létě přináší první plody. Díky štědrosti dárců, zejména díky takřka hvězdnému daru společnosti Adastra, mohla být dnes, 9. února 2016, zahájena oprava býšťských varhan.

Přesně podle dohody dorazil dnes o půl desáté varhanář pan Ivan Červenka z Jakubovic u Lanškrouna spolu se svým synem a pustili se do rozebírání hracího stolu a pozitivu. Postupně odpojili a vyjmuli obě klávesnice, píšťaly salicionálu a obou krytých fléten a také píšťalnice zmíněných rejstříků. K tomu přibrali píšťaly obou fléten hlavního stroje. Vše opatrně naložili a odvezli do své dílny, kde budou na opravě pracovat.

Plánuje se, že na Velikonoce by se mohlo hrát alespoň na již opravený pozitiv. Tím bude dokončena první etapa oprav. Během května pak budou hotové repliky píšťal obou fléten hlavního stroje, což bude, jak věřím, na zvuku varhan zásadním způsobem znát, neboť se bude moci ozvat rejstřík, který tvoří zvukovou základnu našich varhan, a který již mnoho let hraje poněkud vyšeptale.

V tuto chvíli se na varhany hrát nedá. Pro účely doprovodu liturgického zpěvu se připravuje náhradní řešení, založené na virtuálních varhanách, jež obsahují digitálně zpracovaný zvuk rejstříků varhan hudební fakulty ve švédské Pitea.

 

DSC_0006.JPG
Rozebraný hrací stůl. V pozadí základ aparatury, která bude provizorně sloužit místo varhan.
DSC_0008.JPG
Pohled zezadu přes pedálové píšťaly do otevřeného píšťaliště hlavního stroje, jehož všechny dřevěné píšťaly již byly odebrány a připraveny k transportu do dílny.
DSC_0004.JPG
Píšťalový materiál před naložením.
DSC_0005.JPG
Stačí přiklopit plachtu a může se vyrazit.

Zobrazit k tisku - vše
Zobrazit k tisku - pouze obsah bez nadpisu
Vložit komentář k článku
Sancta Caecilia,

ora pro nobis!

Sancte Georgi,

ora pro nobis!

Veřejná sbírka
Číslo účtu
Sdílení